לקראת דמוקרטיזציה של שירותי הדת

166584_4558978851026_1343991271_n// תאיר אברמוביץ', סטודנטית לפילוסופיה ומדע המדינה, תא נאמני תורה ועבודה (נת"ע)

אחד הנושאים המהותיים ביותר שנוגעים לא רק לחברה הדתית, אלא לחברה הישראלית בכלל, הוא הנושא של יחסי דת ומדינה.
נדמה לנו אולי כי למרות שהחיבור כיום בין דת למדינה במסגרת הסטטוס קוו הוא לא אידיאלי, לפחות הוא עדיף על מצב שבו אין בכלל קשר בין היהדות למדינה, או מצב של וואקום.
אך יחסי דת ומדינה כיום בישראל, ובראש ובראשונה התנהלותה של הרבנות הראשית – מייצר עיוותים המסכנים כיום לא רק את היהודים, אלא גם את היהדות. 
רבים מאזרחי מדינת ישראל מרגישים כי הדת נכפית עליהם, מה שיוצר סלידה עמוקה מהיהדות. אך יותר מכך, במצב כיום בו שולטת הרבנות הראשית בגיור, נישואין וגירושין, כשרות, קבורה ועוד – היהדות היא זו שמתעוותת. החל מבעיית העגונות וסרבנות גט, ביטול גיורים, עלות מופקעת לתעודות כשרות  והיד עוד נטויה.
 

הרב יצחק הכהן קוק. ממעצבי דמותה של הרבנות הראשית בתחילת דרכה

הרב יצחק הכהן קוק. ממעצבי דמותה של הרבנות הראשית בתחילת דרכה

קיימת טענה, כי הבעיה היא במי ששולט כיום במוסד הרבנות – החרדים, ולא במוסד עצמו. לכן הפיתרון הוא להחליף את הרבנים הראשיים הנוכחיים באדם שהוא קצת יותר ליברלי, פתוח. לעומת זאת, קיימת טענה הפוכה כי הבעיה איננה רק במי ששולט במוסד הרבנות, אלא בעצם זה שהיהדות היא ממוסדת – ששירותי הדת נכפים על הציבור. לכן, הפיתרון אינו כרוך באיוש מחדש של הרבנות, אלא בשינוי האופן שבו היהדות ממוסדת במדינת ישראל. כך או כך, הבעיה מורכבת מאד ויש לתת עליה את הדעת.

אם כן, למה כשמדובר בכיס שלנו אנחנו מוכנים לצאת לרחובות,  אבל כשמדובר במה שנוגע לרגעים החשובים של החיים שלנו – אנחנו מוכנים להשלים עם המצב כפי שהוא? 
נכון, הרבה פעמים השיח סביב שינוי או ביטול הסטטוס קוו, מתאפיין בזלזול כלפי הדת, ברצון להשתחרר מכבליה של היהדות וקריאה לשבור את הכלים.
אך דווקא משום כך, חשוב לנהל דיון אמיתי ונוקב באשר לנושא הזה, ולא להסתפק באמירות ריקות ושטוחות כמו "לבטל את מוסד הרבנות", אלא להציע אלטרנטיבות קונקרטיות לשינוי יחסי דת ומדינה בישראל, במסגרת הרבנות הראשית.

תנועת נאמני תורה ועבודה יזמה ופיתחה את "המודל הקהילתי", שדוגל בדמוקרטיזציה של שירותי הדת בישראל. 
כלומר, העברת הסמכות של שירותי הדת – מהשלטון המרכזי לידי הקהילות.
ארגון צוהר מנסה לקדם בימים אלו את הרב דוד סתיו, להיות הרב הציוני-דתי שיעמוד בראש הרבנות וישנה את האופן שבו מתנהלים שירותי הדת כיום.
התנועה המסורתית, דוגלת במודל פלורליסטי יותר של הכרה שווה בכל זרמי היהדות – רפורמים, קונסרבטיביים ואורתודוקסים כאחד. זאת באמצעות חקיקה וחלוקת תקציבים שווה.
.
.

// תא נת"ע מזמין את הציבור הרחב לשמוע עוד על המודלים השונים ולהבין לעומק את סוגיית דת ומדינה בישראל, בפאנל שייערך ביום רביעי ה23.1.13, חדר 2716 (רוח) בשעה 18:00. לדף האירוע בפייסבוק, לחצו כאן.

מודעות פרסומת